SURFACEBAR 

 

Przekłucie powierzchniowe (np sideburn, sternum, nape) wykonywane na kolczyku typu surface bar, którego podstawa (sztanga) znajduje się pod skórą, a na jej powierzchni widoczne są dwa punkty (czyli nakrętki/kulki). Sztanga surfacebara stabilizuje się między warstwami skóry, jednak nie jest do nich przytwierdzona. Można wykonywać je w wielu miejscach na ciele, np. na karku, pomiędzy piersiami, na twarzy). Należy pamiętać o tym, że przekłucia tego typu charakteryzują się dużą szansą na migrację, przez co trzeba zwracać na nie szczególną uwagę. 

Czas gojenia to ok. 3-5msc

MICRODERMAL 

 

 

Przekłucie powierzchniowe będące bezpieczniejszą alternatywą dla surfacebarów. Kolczyk zbudowany ze stopki, znajdującej się pod skórą z widocznym jednym punktem (nakrętka). 

W stopce microdermala znajdują się otwory, przez które w procesie gojenia przerasta się tkanka, co daje zdecydowanie większą trwałość niż w przypadku surfacebara.

Microdermal jest implantem, którego jedynie część zewnętrzna jest wymienna. Dostępna jest cała masa ozdobnych nakrętek w wielu kształtach i rozmiarach. 

Czas gojenia to ok. 1.5-2,5msc.

PIERCING PLAY

 

Sesja, którą można porównać trochę do akupunktury - również wkłuwane są igły, ale znacznie płyciej i nie dla celów zdrowotnych, lecz wizualnych. Choć uczestnicy zapewniają, że bardzo relaksuje. Piercing play to czasowe układanie igieł i/lub kółeczek w różne kształty i wzory, często z dodatkowymi akcesoriami - wstążkami, piórami itp. Całość zabiegu ma na celu stworzenie niepowtarzalnej pamiątki w postaci zdjęć w konwencji artystycznej. I choć ani kolczyki ani igły po sesji piercing play nie zostają na stałe, to pozostają wspomnienia i duma.

CHIN

 

 

Pionowe przekłucie powierzchniowe na środowej części brody.

Czas gojenia to 3-5msc.

Wykonywane najczęściej na sztandze z ptfe.

Ze względu na charakterystykę miejsca, przekłucie narażone na urazy mechaniczne, w tym w konsekwencji możliwość migracji.

BRIDGE

 

 

Bridge to poziome przekłucie tuż u nasady nosa. 

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Wykonywany jest najczęściej na sztandze z ptfe. 

Po wygojeniu można ozdobić go sztangą z grotami lub np. kulkami ferido.

Kolczyk ten świetnie komponuje się z innymi przekłuciami wykonanymi po środku twarzy (np. septum, medusa, central labret lub vertical labret).

DAHLIA

 

 

Dwa symetryczne przekłucia umiejscowione tuż przy kącikach ust, nieco bliżej niż w przypadku cheeków.

Czas gojenia to ok. 3-4msc.

Typ biżuterii używany do dahlii to labrety.

Po okresie gojenia najpiękniej prezentują się labrety wzbogacone o kuleczki z opalami czy kryształami - mienią się przy każdej zmianie mimiki twarzy.

 PRZEKŁUCIE PĘPKA

STANDARD NAVEL

 

Klasyczne pionowe przekłucie pępka, wykonywane na bananie.

Czas gojenia to ok. 6-9msc, z tego względu, najlepszy czas na to, by go zrobić to jesień, dzięki czemu, będzie można cieszyć się z okresu wakacyjnego z w pełni wygojonym przekłuciem, już bez żadnych ograniczeń.

Po wygojeniu możemy wybierać z niemal nieograniczonej puli bananów ozdobnych w wielu barwach, ale też z większymi aplikacjami lub elementami wiszącymi, które będą pięknie odbijać światło słoneczne.

 

 

REVERSE NAVEL

 

Pionowe przekłucie pępka w jego dolnej części.

Czas gojenia to tak jak w przypadku standard navela 6-9msc.

Kolczyk odpowiedni do tego miejsca to banan. Wybierając biżuterię o drobniejszych kulkach, można stworzyć niezwykłą kompozycję wzbogacając istniejące już klasyczne przekłucie pępka o reverse navel.

Choć samodzielnie, reverse navel, również prezentuje się wspaniale - zwłaszcza ozdobiony bananem z kryształkami, które optycznie sprawią, że będzie jeszcze bardziej widoczny.

 

 

BITES

 

 

Bites to grupa kilku (najczęściej dwóch) skompletowanych przekłuć typu labret w obrębie wargi.

Standardowy czas gojenia to ok. 2-4msc, jednak może się wahać w zależności od ilości przekłuć wykonanych jednorazowo.

Najpopularniejszy zestaw to snake bites, czyli dwa side labrety, ułożone po jednym z obu stron dolnej wargi. Podwajając ilość przekłuć w snake bites, otrzymujemy shark bites.

Dokładając do snake’ów angel bites (czyli dwa monroe, po jednym na stronę) mamy do czynienia z canine bites. Pionowa kompozycja medusy i central labreta to cyber bites.

A shark bites podzielone na pół to spider bites – kto by pomyślał, że matematyka może być tak ciekawa i przyjemna.

 

FROWNY

 

 

Przekłucie wędzidełka dolnej wargi.

Ze względu na charakterystykę miejsca na biżuterii może pojawiać się osad nazębny, należy szczególnie dbać o jego higienę.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg.

Kształt, który najlepiej sprawdza się w tym miejscu i zapewnia pełną wygodę to dobrze dopasowany banan.

 

Frowny idealnie dopełnia zestaw ze smileyem, ponieważ przekłucia te układają się równolegle względem siebie.

PRZEKŁUCIE WĘDZIDEŁKA SMILEY :)

 

 

Przekłucie wędzidełka górnej wargi. Zazwyczaj wykonywane na podkówce, tak aby kuleczki układały się na górnej części jedynek.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg i przebiega stosunkowo łatwo. Należy pamiętać, by nie bawić się biżuterią i nie nakładać kolczyków zbyt dużych, które mogłyby przeciążyć cieniutką skórę wędzidełka.

 

W tym przekłuciu można nosić właściwie wszystkie kształty okrągłe (podkowa, clicker, cbr), jednak banany oraz biżuteria zakończona stożkami nie jest wskazana, ze względu na predyspozycje do żłobienia dziąseł.

Smiley bardzo dobrze podkreśla linię uśmiechu.

PRZEKŁUCIE WARGI JESTRUM

( VERTICAL MEDUSA)

 

 

Odpowiednik vertical labreta, umiejscowiony w wardze górnej.

Przechodzi pionowo przez czerwień wargową oraz miejsce, w którym zazwyczaj wykonuje się medusę, czyli ponad łukiem kupidyna.

Kształt używany do tego przekłucia to banan.

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Dzięki wymianie na banana z różną wielkością kulek, możemy uzyskać efekt przekłucia subtelniejszego lub mocniej zarysowanego.

Jestrum dobrze łączy się w zestawie z np. Central labretem.

PRZEKŁUCIE WARGI ASHLEY

 

 

Przekłucie czerwieni wargowej przechodzące bezpośrednio na wylot do środka jamy ustnej. Wykonywany na kolczyku typu labret.

Na początku może występować znaczna opuchlizna oraz delikatne krwawienie.

Czas gojenia to ok 2-4msc.

 

Ashley idealnie podkreśla kształt dolnej wargi i optycznie ją powiększa.

Świetnie komponuje się z przekłuciami takimi jak np. Medusa.

PRZEKŁUCIE WARGI VERTICAL LABRET

 

 

Pionowe przekłucie przechodzące przez czerwień wargową dolną, po jej środku.

Kształt odpowiedni do vertical labreta to banan.

Podczas gojenia wynoszącego 2-4msc unikamy produktów do pielęgnacji i makijażu ust, a także unikamy bawienia się biżuterią.

 

Przekłucie po wygojeniu można wzbogacić np. O banana z kulkami przypominającymi perełki.

Vertical to najlepsze rozwiązanie dla fanów central labreta, którzy obawiają się o stan swojego uzębienia i dziąseł lub np. Noszą aparat ortodontyczny.

PRZEKŁUCIE WARGI Monroe (Madonna)

 

 

Przekłucie nad górną wargą, z boku. Nazwa nawiązuje do pieprzyka Marliyn Monroe lub Madonny , w zależności po której stronie go wykonujemy. 

 

 

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Wykonując dwa symetryczne przekłucia otrzymujemy kompozycję angel bites.

W madonnie nosimy labrety. Szczególnie te z najdrobniejszymi nakrętkami nadają niepowtarzalnego charakteru pin-up.

Monroe to klasyczna elegancja wśród przekłuć wargi.

PRZEKŁUCIE WARGI STANDARD LABRET 

 

Przekłucie pod dolną wargą, przechodzące przez jej obie strony – zewnętrzną oraz wewnętrzną (śluzówkę)

W zależności od miejsca wykonania posiada różne nazwy: po środku (central labret), z boku (side labret), w dolnej części pod wargą (lowbret)

 

Na początek zakładany jest labret, po wygojeniu można nosić też kółko, podkówkę lub twistera (za wyjątkiem lowbreta, który znajduje się za daleko wargi, by móc założyć na niego kształt okrągły)

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Większa ilość wykonanych labretów składa się na kompozycje nazywaną bites.

PRZEKŁUCIE SUTKA STANDARD NIPPLE

 

 

Poziome przekłucie sutka w zgodzie w budową anatomiczną.

Czas gojenia to najczęściej ok. 3-5msc.

Przekłucie sutka wykonywane na sztandze.

Największy komfort i bezpieczeństwo na czas gojenia dają kolczyki wykonane z ptfe.

Po pełnym wygojeniu można nosić też sztangi z ozdobnymi kulkami, nakrętkami, zawieszkami, czy nakładkami okalającymi sutek. Kolczyki takiego typu umożliwiają często czasowe zdjęcie części ozdoby ze sztangi.

Kółeczka przy tym przekłuciu są możliwe (po wygojeniu), ale nie są polecane, ze względu na obciążenie i zmianę kształtu kanału. By bezpiecznie cieszyć się podobnym efektem, warto wybrać sztangę z zawieszką w kształcie półkola.

PRZEKŁUCIE NOSA SEPTUM

 

 

Przekłucie tkanki miękkiej (tzw. sweet spot) zlokalizowanej tuż pod przegrodą nosa.

Czas gojenia to ok. 2-4msc. Gojenie przy tym przekłuciu, przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny, przebiega zazwyczaj niemal bezproblemowo.

Od początku można cieszyć się widocznym kolczykiem o kształcie kółeczka (np.cbr, clicker), najczęściej wybieraną przez Was podkówka czy nieco ukrytym, subtelnym bananem.

Po wygojeniu do wyboru polecają się też niezliczone ilości kółek rozginanych, m.in. wysadzanych kryształkami lub opalami, które zachwycą każdego, kto właśnie na tym przekłuciu chce skupić całą uwagę.

PRZEKŁUCIE NOSA NOSTRIL

 

 

Nostril to klasyczne przekłucie z boku płatka nosa.

Na początek zakładany jest prosty kolczyk typu pigmej lub d-ring imitujący kółeczko (który jest jego bezpieczną alternatywą na czas gojenia).

Czas gojenia to ok 3-4msc.

Po pełnym wygojeniu przekłucia można nosić też pełne kółka, np typu clicker lub rozginane oraz pigmeje ozdobne z kryształkiem czy aplikacją w dowolnym kształcie i kolorze.

Nostril od wielu lat cieszy się nieprzerwaną popularnością zarówno wśród fanów piercingu, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolczykami.


 

PRZEKŁUCIE BRWI STANDARD EYEBROW

 

 

Klasyczne, pionowe przekłucie łuku brwi, tuż przy jej zewnętrznym końcu.

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

W brwi nosimy banana, po zakończonym gojeniu można też założyć odpowiednio dopasowane kółeczko (zbyt duża, ciężka biżuteria znacznie obciąża przekłucie, w rezultacie mogłoby się obniżać i rozciągać). Dostępne są również banany z ozdobnymi kulkami lub grotami w wielu kolorach i wzorach, z których pomocą możecie podkreślić swój charakter czy dopasować styl do większej kompozycji.

PRZEKŁUCIE JĘZYKA VENOM

 

 

Symetryczne przekłucia z obu stron języka. Kształt biżuterii odpowiedni dla tych przekłuć to sztanga.

Czas gojenia to ok 2-3msc i przebiega nieco wolniej od standard tongue, ze względu na umiejscowienie kolczyków w mięśniach. W trakcie tego okresu niezwykle ważny jest systematyczny downsizing, który pomaga uniknąć podrażnień.

Indywidualne rozmieszczenie venoma może się nieco różnić u każdej osoby w zależności od rozłożenia naczyń krwionośnych języka.

Venom to idealne rozwiązanie dla fanów przekłuć symetrycznych.

PRZEKŁUCIE JĘZYKA STANDARD TONGUE

 

 

Klasyczne pionowe przekłucie języka dokładnie po jego środku.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg i zazwyczaj przebiega niesamowicie płynnie. W pierwszych dniach po przekłuciu warto się jednak przygotować się na intensywną opuchliznę czy lekkie trudności w wymowie i jedzeniu. W tym czasie całkowicie eliminujemy z diety pokarmy drażniące ranę oraz palenie tytoniu.

W standard tongue nosimy sztangi. Na wygojone przekłucie można nakładać kolczyki z ozdobną kulką, nakrętką z wypustkami czy przypominającą oko węża.

Co ważne, w większości, trwałość kolczyków ozdobnych do języka, w tym zwłaszcza pokrytych powłoką, uzależniona jest od indywidualnego PH jamy ustnej.

INDUSTRIAL

 

 

Dwa przekłucia obrąbka ucha wykonane na jednej wizycie, pod tym samym kątem, połączone sztangą.

Industrial nie jest najszybszy w gojeniu – przybliżony czas to ok. 6-9msc (nawet do 12msc.)

Przekłucie to jest wyjątkowo narażone na urazy mechaniczne, więc również ziarninę. Musimy pamiętać, że mimo tego, że wizualnie wydaje się mieć dwie części to pod względem gojenia jak i noszonej biżuterii, tworzy nierozerwalną całość – co oznacza, że naruszenie jednej z jego stron może skutkować utrudnioną regeneracją obu, jak również, że wymiana (nawet po wygojeniu) na dwie oddzielne sztangi, spowoduje zmianę kątów i w większości brak możliwości powrotu do pełnej sztangi.

Dostępnych jest wiele kolczyków ozdobionych aplikacją lub bardziej klasycznych z nakrętkami w niemal dowolnym kształcie (np. Z grotem i lotką strzały).

W przypadku gdy budowa anatomiczna nie pozwala nam na standardowego industriala, można wykonać go np. W wersji pionowej (cage) lub połączyć dwa pionowe helixy customowym łącznikiem.

ANTI TRAGUS

 


Przekłucie chrzęści ucha znajdującej się powyżej płatka ucha, tzw. Przeciwskrawek (naprzeciw miejsca, w którym wykonuje się tragusa)

Kształt biżuterii używanej do przekłucia to banan.

Czas gojenia ok. 3-6msc

Świeże przekłucia tego typu mają tendencje do dużej opuchlizny.

Po wygojeniu pięknie prezentują się w nim banany, w których jedna z nakrętek jest ozdobna i nieco spłaszczona, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ucha, tak jakby się w nie “wtapiała”. Anti tragus bardzo dobrze komponuje się z kilkoma przekłuciami płatka, dopełnia je jak “kropka nad i”.

FORWARD HELIX (ANTI HELIX) 

 

 

Przekłucie chrzęści ucha znajdujące się niemal na odnodze obrąbka ucha (czyli powyżej miejsca, w którym wykonuje się tragusa/naprzeciw helixa).

Używany typ biżuterii to zazwyczaj labret z drobną nakrętką.

Czas gojenia to ok. 3-6msc.

Zdarzają się kompozycje 2-3 forwardów, często z różnymi wielkościami nakrętek, jednak należy pamiętać o tym, że nie każde ucho pomieści taką ilość przekłuć w tym właśnie miejscu.  Większą ilość forwardów warto wykonać na kilku wizytach, by mieć proces gojenia pod kontrolą i nie przeciążyć miejsca przekłucia.

Ze względu na umiejscowienie kolczyka, szczególnie ważna jest ostrożność przy np. Czesaniu/odgarnianiu włosów i ubieraniu się.

UFO

 

 

To przekłucie, a właściwie trzy przekłucia (dwa forward helixy i rook), precyzyjnie odmierzone tak, by po wygojeniu tworzyły całość połączoną podkówką lub kółkiem.

Na czas gojenia, który wynosi średnio 5-6msc, zakładane są kolczyki w kształcie standardowym dla przekłuć składowych, tj. Dla forwardów – labrety, a dla rooka – banan.

Taki proces wykonania znacznie ułatwia gojenie, nie narażając przekłuć na nadmierny obrzęk czy napięcie tkanki chrzęstnej, a zwłaszcza na migrację

Jednak, tu szczególnie, nie obędzie się bez odpowiednio ukształtowanej anatomicznie chrzęści, by proces ten był możliwy.

Ufo to prawdziwy rarytas w świecie piercingu.

DAITH

 

 

Przekłucie chrzęści znajdującej się tuż przy otworze przewodu słuchowego.

Najczęściej używane kształty biżuterii to kółko typu CBR lub clicker.

Czas gojenia to ok 4-8msc.

Mimo, że już od początku gojenia można się zdecydować na wymarzone kółko w tym przekłuciu, warto poświęcić czas na jego dokładne czyszczenie, by nie narazić się na podrażnienia kanału, a co za tym często idzie, ziarninę. Tu również odpowiednia anatomia to klucz do posiadania tego przekłucia.

Daith to przekłucie, które potrafi w pełni ozdobić ucho, nawet gdy występuje samodzielnie – wszystkie najbardziej okazałe kolczyki (z kryształami, w kształcie serca czy półksiężyca) zostały stworzone właśnie z myślą o nim.

 

SNUG

 

 

Przekłucie grobelki małżowiny usznej.

Kolczyk wykorzystywany do snuga to banan.

Czas gojenia to ok. 4-8msc.

Podobnie do anti tragusa na początku może występować spora opuchlizna.

Snug w trakcie gojenia bywa nieprzewidywalny, zwłaszcza dla tych, którzy właśnie od niego zaczynają swoją przygodę z piercingiem, ale pięknie zaznacza i uwypukla indywidualną budowę ucha właściciela – co warto wspomnieć, to właśnie odpowiednia budowa chrzęści umożliwia jego wykonanie, więc właściciele snugów – jesteście wybrańcami.