Copyright 2020 Pierce Me Up Now

CHEEKS

 

 

Dwa symetryczne przekłucia dołeczków w policzkach. 

Czas gojenia to ok. 3-5msc i zdarza się, że nie przebiega najłatwiej. Kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej oraz downsizing w trakcie tego okresu.

Cheeki nosimy na labretach, najlepsze dopasowanie umożliwiają kolczyki wykonane z ptfe. 

Przekłucie to, jak żadne inne, niesamowcie podkreśla uśmiech właściciela.

TONGUE WEB

 

 

Przekłucie wędzidełka znajdującego się pod językiem.

Najczęściej wykorzystywany kształt kolczyka to banan, a po zakończonym gojeniu także małe kółeczko.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg i jak w przypadku wszystkich wędzidełek jamy ustnej przebiega błyskawicznie. Również po tym okresie warto systematycznie oczyszczać biżuterię z gromadzącego się kamienia nazębnego.

Tongue web niezwykle łatwo utrzymać “w trybie incognito” przed tymi domownikami, którzy niekoniecznie podzielają Waszą pasję do piercingu.

PRZEKŁUCIE WARGI MEDUSA

 

 

Przekłucie nad górną wargą, po jej środku, tuż nad łukiem kupidyna.

Kształt biżuterii odpowiedni dla medusy to labret.

Czas gojenia to ok. 2-4msc i na początku tego procesu można spodziewać się delikatnego obrzęku.

 

Po tym czasie w medusie najlepiej prezentują się labrety ze spłaszczoną nakrętką (dyskiem), które jeszcze dokładniej uwydatniają kształt ust.

Medusa to jedno z najpiękniejszych przekłuć wargi, niezależnie od płci właściciela.

Czasy, gdy termin przekłucie ucha czy wargi wystarczało, by wyjaśnić jakie przekłucie chcecie wykonać , już dawno odeszły w zapomnienie.
Piercing rozwinął sie tak bardzo, że obecnie możemy wykonać kilkadziesiąt rożnych przekłuć o czasem niezrozumiałych dla Was nazwach. Łatwo sie w tym pogubić, dlatego przygotowałyśmy dla Was mały poradnik piercingu obrazowany oczywiście zdjęciami wykonanych przez nas przekłuć w Piercing Poznań Pierce Me Up Now. PRZEKŁUCIE PŁATKA UCHA

STANDARD I UPPER LOBE

 

 

Klasyczne przekłucie centralnej części płatka ucha (w przypadku upper lobe – każde kolejne przekłucie znajdujące się powyżej, ale nadal w tkance miękkiej).

Czas gojenia to ok. 1.5-3 msc.

Wykonuje się je z użyciem standardowego labreta. Po wygojeniu można nosić również biżuterię w kształcie okrągłym tj. Clickery, kółka cbr/rozginane, podkówki lub też ozdobne sztangi i labrety.

Ze względu na charakterystykę tkanki jest to przekłucie stosunkowo łatwe i szybkie do wygojenia, nadal jednak wymagające systematycznej higieny i uważności – skóra płatka jest bardzo giętka, co za tym idzie, podatna za zahaczenia (np. Włosami/ubraniem).

Lobe to przekłucie ponadczasowe, które może mieć każdy, a dzięki odpowiednio dobranej biżuterii może być indywidualnie dopasowany do Twojego wyjątkowego stylu.

HELIX

 

 

Jedno z najpopularniejszych przekłuć chrzęści ucha. Umiejscowione zazwyczaj w okolicy obrąbka ucha. Helix daje nam najwięcej możliwości co do typu noszonej biżuterii – do momentu wygojenia nosimy labret, następnie można zdecydować się na kółko, podkówkę, twister czy nawet cluster (czyli łuk ozdobny), a także skorzystać z puli ozdobnych labretów lub sztang.

Ze względu na charakterystykę umiejscowienia przy brzegu ucha, należy szczególnie uważać na możliwe urazy mechaniczne i unikać spania na stronie po której mamy przekłucie, by uniknąć komplikacji czy wydłużonego czasu gojenia, który standardowo wynosi 3-6msc.

 

 

 

PRZEKŁUCIE UCHA TRANSVERSE LOBE

 

 

Poprzeczne przekłucie przechodzące przez całą szerokość tkanki miękkiej płatka ucha. Możliwość najlepszego dopasowania do indywidualnej anatomii oraz komfort noszenia daje sztanga wykonana z ptfe.

Czas gojenia ok. 2-4msc.

Rzadko spotykane, niebanalne przekłucie, które daje efekt “oczek” po bokach płatka.

Jeśli szukasz przekłucia, które zaskakuje i robi wrażenie, ale nie chcesz przekłucia chrzęści, transverse lobe to zdecydowanie kolczyk dla Ciebie.

TRAGUS

 

 

Przekłucie skrawka ucha, czyli chrzęści umiejscowionej na łączeniu twarzy i ucha.

Na czas gojenia zakładany jest labret.

Po pełnym wygojeniu można nosić też małe kółeczko, np. Typu clicker lub drobną podkówkę.

Co ważne, do tego momentu unikamy też używania słuchawek dousznych.

Czas gojenia ok. 3-6msc.

Tragus to jedno z nielicznych przekłuć ucha, które jest widoczne, gdy patrzymy na osobę, która go posiada, od frontu. To drobinka, która każdemu doda uroku. Świetnie komponuje się z innymi przekłuciami ucha, także z podstawowymi lobe’ami/upper lobe’ami.

CONCH 

 

 

Przekłucie chrząstki  wewnętrznej części małżowiny usznej.

Na początek zakładany jest labret.

Czas gojenia to ok. 3-6msc.

Po wygojeniu można nosić też clustery, sztangi lub kółko.

Conch na kółku jest często potocznie nazywany orbitalem, choć orbital to zupełnie inne przekłucie (a dokładniej to dwa przekłucia przechodzące na wylot ucha połączone jednym kółeczkiem).

Conch cieszy się coraz większą popularnością dzięki temu, że jego gojenie nie odbiega zbytnio od pozostałych przekłuć chrzęści, a dzięki odpowiednio dobranej ozdobnej biżuterii (np. Kółeczku wysadzanym kryształami Swarovskiego) daje zdecydowanie “efekt wow”.

ROOK 

 

 

Przekłucie znajdujące się na łączeniu dwóch chrzęści w górnej części małżowiny usznej.

Na początek zakładany jest banan. Po pełnym wygojeniu można nosić również drobne kółka lub podkówki.

Czas gojenia to ok. 3-6 msc.

Rook to przekłucie, które bardzo nie lubi być odgniatane, bo może odwdzięczyć się obrzękiem i/lub ziarniną. Mimo to, warto cierpliwie przejść przez proces gojenia, bo to wciąż kolczyk rzadziej spotykany, który niejednego zaskoczy.

SNUG

 

 

Przekłucie grobelki małżowiny usznej.

Kolczyk wykorzystywany do snuga to banan.

Czas gojenia to ok. 4-8msc.

Podobnie do anti tragusa na początku może występować spora opuchlizna.

Snug w trakcie gojenia bywa nieprzewidywalny, zwłaszcza dla tych, którzy właśnie od niego zaczynają swoją przygodę z piercingiem, ale pięknie zaznacza i uwypukla indywidualną budowę ucha właściciela – co warto wspomnieć, to właśnie odpowiednia budowa chrzęści umożliwia jego wykonanie, więc właściciele snugów – jesteście wybrańcami.

DAITH

 

 

Przekłucie chrzęści znajdującej się tuż przy otworze przewodu słuchowego.

Najczęściej używane kształty biżuterii to kółko typu CBR lub clicker.

Czas gojenia to ok 4-8msc.

Mimo, że już od początku gojenia można się zdecydować na wymarzone kółko w tym przekłuciu, warto poświęcić czas na jego dokładne czyszczenie, by nie narazić się na podrażnienia kanału, a co za tym często idzie, ziarninę. Tu również odpowiednia anatomia to klucz do posiadania tego przekłucia.

Daith to przekłucie, które potrafi w pełni ozdobić ucho, nawet gdy występuje samodzielnie – wszystkie najbardziej okazałe kolczyki (z kryształami, w kształcie serca czy półksiężyca) zostały stworzone właśnie z myślą o nim.

 

UFO

 

 

To przekłucie, a właściwie trzy przekłucia (dwa forward helixy i rook), precyzyjnie odmierzone tak, by po wygojeniu tworzyły całość połączoną podkówką lub kółkiem.

Na czas gojenia, który wynosi średnio 5-6msc, zakładane są kolczyki w kształcie standardowym dla przekłuć składowych, tj. Dla forwardów – labrety, a dla rooka – banan.

Taki proces wykonania znacznie ułatwia gojenie, nie narażając przekłuć na nadmierny obrzęk czy napięcie tkanki chrzęstnej, a zwłaszcza na migrację

Jednak, tu szczególnie, nie obędzie się bez odpowiednio ukształtowanej anatomicznie chrzęści, by proces ten był możliwy.

Ufo to prawdziwy rarytas w świecie piercingu.

FORWARD HELIX (ANTI HELIX) 

 

 

Przekłucie chrzęści ucha znajdujące się niemal na odnodze obrąbka ucha (czyli powyżej miejsca, w którym wykonuje się tragusa/naprzeciw helixa).

Używany typ biżuterii to zazwyczaj labret z drobną nakrętką.

Czas gojenia to ok. 3-6msc.

Zdarzają się kompozycje 2-3 forwardów, często z różnymi wielkościami nakrętek, jednak należy pamiętać o tym, że nie każde ucho pomieści taką ilość przekłuć w tym właśnie miejscu.  Większą ilość forwardów warto wykonać na kilku wizytach, by mieć proces gojenia pod kontrolą i nie przeciążyć miejsca przekłucia.

Ze względu na umiejscowienie kolczyka, szczególnie ważna jest ostrożność przy np. Czesaniu/odgarnianiu włosów i ubieraniu się.

ANTI TRAGUS

 


Przekłucie chrzęści ucha znajdującej się powyżej płatka ucha, tzw. Przeciwskrawek (naprzeciw miejsca, w którym wykonuje się tragusa)

Kształt biżuterii używanej do przekłucia to banan.

Czas gojenia ok. 3-6msc

Świeże przekłucia tego typu mają tendencje do dużej opuchlizny.

Po wygojeniu pięknie prezentują się w nim banany, w których jedna z nakrętek jest ozdobna i nieco spłaszczona, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ucha, tak jakby się w nie “wtapiała”. Anti tragus bardzo dobrze komponuje się z kilkoma przekłuciami płatka, dopełnia je jak “kropka nad i”.

INDUSTRIAL

 

 

Dwa przekłucia obrąbka ucha wykonane na jednej wizycie, pod tym samym kątem, połączone sztangą.

Industrial nie jest najszybszy w gojeniu – przybliżony czas to ok. 6-9msc (nawet do 12msc.)

Przekłucie to jest wyjątkowo narażone na urazy mechaniczne, więc również ziarninę. Musimy pamiętać, że mimo tego, że wizualnie wydaje się mieć dwie części to pod względem gojenia jak i noszonej biżuterii, tworzy nierozerwalną całość – co oznacza, że naruszenie jednej z jego stron może skutkować utrudnioną regeneracją obu, jak również, że wymiana (nawet po wygojeniu) na dwie oddzielne sztangi, spowoduje zmianę kątów i w większości brak możliwości powrotu do pełnej sztangi.

Dostępnych jest wiele kolczyków ozdobionych aplikacją lub bardziej klasycznych z nakrętkami w niemal dowolnym kształcie (np. Z grotem i lotką strzały).

W przypadku gdy budowa anatomiczna nie pozwala nam na standardowego industriala, można wykonać go np. W wersji pionowej (cage) lub połączyć dwa pionowe helixy customowym łącznikiem.

PRZEKŁUCIE JĘZYKA STANDARD TONGUE

 

 

Klasyczne pionowe przekłucie języka dokładnie po jego środku.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg i zazwyczaj przebiega niesamowicie płynnie. W pierwszych dniach po przekłuciu warto się jednak przygotować się na intensywną opuchliznę czy lekkie trudności w wymowie i jedzeniu. W tym czasie całkowicie eliminujemy z diety pokarmy drażniące ranę oraz palenie tytoniu.

W standard tongue nosimy sztangi. Na wygojone przekłucie można nakładać kolczyki z ozdobną kulką, nakrętką z wypustkami czy przypominającą oko węża.

Co ważne, w większości, trwałość kolczyków ozdobnych do języka, w tym zwłaszcza pokrytych powłoką, uzależniona jest od indywidualnego PH jamy ustnej.

PRZEKŁUCIE JĘZYKA VENOM

 

 

Symetryczne przekłucia z obu stron języka. Kształt biżuterii odpowiedni dla tych przekłuć to sztanga.

Czas gojenia to ok 2-3msc i przebiega nieco wolniej od standard tongue, ze względu na umiejscowienie kolczyków w mięśniach. W trakcie tego okresu niezwykle ważny jest systematyczny downsizing, który pomaga uniknąć podrażnień.

Indywidualne rozmieszczenie venoma może się nieco różnić u każdej osoby w zależności od rozłożenia naczyń krwionośnych języka.

Venom to idealne rozwiązanie dla fanów przekłuć symetrycznych.

PRZEKŁUCIE BRWI STANDARD EYEBROW

 

 

Klasyczne, pionowe przekłucie łuku brwi, tuż przy jej zewnętrznym końcu.

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

W brwi nosimy banana, po zakończonym gojeniu można też założyć odpowiednio dopasowane kółeczko (zbyt duża, ciężka biżuteria znacznie obciąża przekłucie, w rezultacie mogłoby się obniżać i rozciągać). Dostępne są również banany z ozdobnymi kulkami lub grotami w wielu kolorach i wzorach, z których pomocą możecie podkreślić swój charakter czy dopasować styl do większej kompozycji.

PRZEKŁUCIE NOSA NOSTRIL

 

 

Nostril to klasyczne przekłucie z boku płatka nosa.

Na początek zakładany jest prosty kolczyk typu pigmej lub d-ring imitujący kółeczko (który jest jego bezpieczną alternatywą na czas gojenia).

Czas gojenia to ok 3-4msc.

Po pełnym wygojeniu przekłucia można nosić też pełne kółka, np typu clicker lub rozginane oraz pigmeje ozdobne z kryształkiem czy aplikacją w dowolnym kształcie i kolorze.

Nostril od wielu lat cieszy się nieprzerwaną popularnością zarówno wśród fanów piercingu, jak i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolczykami.


 

PRZEKŁUCIE NOSA SEPTUM

 

 

Przekłucie tkanki miękkiej (tzw. sweet spot) zlokalizowanej tuż pod przegrodą nosa.

Czas gojenia to ok. 2-4msc. Gojenie przy tym przekłuciu, przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny, przebiega zazwyczaj niemal bezproblemowo.

Od początku można cieszyć się widocznym kolczykiem o kształcie kółeczka (np.cbr, clicker), najczęściej wybieraną przez Was podkówka czy nieco ukrytym, subtelnym bananem.

Po wygojeniu do wyboru polecają się też niezliczone ilości kółek rozginanych, m.in. wysadzanych kryształkami lub opalami, które zachwycą każdego, kto właśnie na tym przekłuciu chce skupić całą uwagę.

PRZEKŁUCIE SUTKA STANDARD NIPPLE

 

 

Poziome przekłucie sutka w zgodzie w budową anatomiczną.

Czas gojenia to najczęściej ok. 3-5msc.

Przekłucie sutka wykonywane na sztandze.

Największy komfort i bezpieczeństwo na czas gojenia dają kolczyki wykonane z ptfe.

Po pełnym wygojeniu można nosić też sztangi z ozdobnymi kulkami, nakrętkami, zawieszkami, czy nakładkami okalającymi sutek. Kolczyki takiego typu umożliwiają często czasowe zdjęcie części ozdoby ze sztangi.

Kółeczka przy tym przekłuciu są możliwe (po wygojeniu), ale nie są polecane, ze względu na obciążenie i zmianę kształtu kanału. By bezpiecznie cieszyć się podobnym efektem, warto wybrać sztangę z zawieszką w kształcie półkola.

PRZEKŁUCIE WARGI STANDARD LABRET 

 

Przekłucie pod dolną wargą, przechodzące przez jej obie strony – zewnętrzną oraz wewnętrzną (śluzówkę)

W zależności od miejsca wykonania posiada różne nazwy: po środku (central labret), z boku (side labret), w dolnej części pod wargą (lowbret)

 

Na początek zakładany jest labret, po wygojeniu można nosić też kółko, podkówkę lub twistera (za wyjątkiem lowbreta, który znajduje się za daleko wargi, by móc założyć na niego kształt okrągły)

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Większa ilość wykonanych labretów składa się na kompozycje nazywaną bites.

PRZEKŁUCIE WARGI Monroe (Madonna)

 

 

Przekłucie nad górną wargą, z boku. Nazwa nawiązuje do pieprzyka Marliyn Monroe lub Madonny , w zależności po której stronie go wykonujemy. 

 

 

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Wykonując dwa symetryczne przekłucia otrzymujemy kompozycję angel bites.

W madonnie nosimy labrety. Szczególnie te z najdrobniejszymi nakrętkami nadają niepowtarzalnego charakteru pin-up.

Monroe to klasyczna elegancja wśród przekłuć wargi.

PRZEKŁUCIE WARGI VERTICAL LABRET

 

 

Pionowe przekłucie przechodzące przez czerwień wargową dolną, po jej środku.

Kształt odpowiedni do vertical labreta to banan.

Podczas gojenia wynoszącego 2-4msc unikamy produktów do pielęgnacji i makijażu ust, a także unikamy bawienia się biżuterią.

 

Przekłucie po wygojeniu można wzbogacić np. O banana z kulkami przypominającymi perełki.

Vertical to najlepsze rozwiązanie dla fanów central labreta, którzy obawiają się o stan swojego uzębienia i dziąseł lub np. Noszą aparat ortodontyczny.

PRZEKŁUCIE WARGI ASHLEY

 

 

Przekłucie czerwieni wargowej przechodzące bezpośrednio na wylot do środka jamy ustnej. Wykonywany na kolczyku typu labret.

Na początku może występować znaczna opuchlizna oraz delikatne krwawienie.

Czas gojenia to ok 2-4msc.

 

Ashley idealnie podkreśla kształt dolnej wargi i optycznie ją powiększa.

Świetnie komponuje się z przekłuciami takimi jak np. Medusa.

PRZEKŁUCIE WARGI JESTRUM ( VERTICAL MEDUSA)

 

 

Odpowiednik vertical labreta, umiejscowiony w wardze górnej.

Przechodzi pionowo przez czerwień wargową oraz miejsce, w którym zazwyczaj wykonuje się medusę, czyli ponad łukiem kupidyna.

Kształt używany do tego przekłucia to banan.

Czas gojenia to ok. 2-4msc.

Dzięki wymianie na banana z różną wielkością kulek, możemy uzyskać efekt przekłucia subtelniejszego lub mocniej zarysowanego.

Jestrum dobrze łączy się w zestawie z np. Central labretem.

PRZEKŁUCIE WĘDZIDEŁKA SMILEY :)

 

 

Przekłucie wędzidełka górnej wargi. Zazwyczaj wykonywane na podkówce, tak aby kuleczki układały się na górnej części jedynek.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg i przebiega stosunkowo łatwo. Należy pamiętać, by nie bawić się biżuterią i nie nakładać kolczyków zbyt dużych, które mogłyby przeciążyć cieniutką skórę wędzidełka.

 

W tym przekłuciu można nosić właściwie wszystkie kształty okrągłe (podkowa, clicker, cbr), jednak banany oraz biżuteria zakończona stożkami nie jest wskazana, ze względu na predyspozycje do żłobienia dziąseł.

Smiley bardzo dobrze podkreśla linię uśmiechu.

 

FROWNY

 

 

Przekłucie wędzidełka dolnej wargi.

Ze względu na charakterystykę miejsca na biżuterii może pojawiać się osad nazębny, należy szczególnie dbać o jego higienę.

Czas gojenia to ok. 3-6tyg.

Kształt, który najlepiej sprawdza się w tym miejscu i zapewnia pełną wygodę to dobrze dopasowany banan.

 

Frowny idealnie dopełnia zestaw ze smileyem, ponieważ przekłucia te układają się równolegle względem siebie.

 

 

BITES